Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.
Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.
Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.
Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.
Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.
Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.
„В
Мюзикълът „Песен за теб“ на младата композиторка Мина Ефремова ще има премиера тази вечер на сцената на кино-театър „Освобождение”, съобщават организаторите.
По думите им, по време на концертния спектакъл, в който саунд и мултимедия ще се влеят в приказния свят на песента, главните герои Мо – звездата на училището, и талантливите Ал и Вики ще се състезават в конкурс за най-добра песен на училището. Училищната история е по сценарий от Теодора Пиперевска.
Участват артисти, тийнейджъри и младежи от театрални школи в София – Валентин Попов, Йонко Димитров, Мария Славея Велкова, Божидар Иванов, Даниел Астарджиян, Тияна Ценова, както и китаристът Пламен Бояджиев. Режисьор е Борис Лапшов, а танцовите сцени са подготве
Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.
В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц
Пернишкият скулптор Евгени Димов ще дари статуя на сурвакар от светъл гранит на Община Перник, това съобщи заместник-кметът Стефан Кръстев.
По време на последното заседание на общинския съвет, бе взето решението пред сградите на Община Перник и Областната администрация, да бъде изграден фундамент, висок около метър, на който да бъде поставена статуята.
„По този начин ще се получи разнообразяване и стилизиране на градската среда. Позитивно е, че общинският съвет прие докладната записка, очакваме в най-кратки срокове да изградим фундамента и статуята да бъде монтирана навреме“, допълни заместник-кметът.
Скулптурата ще бъде висока около три метра. Кръстев уточни, че все още се изработва, но скоро ще бъде представена на обществеността.
Стефан Кръстев допълни, че преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ –
Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.
Авторът Йон Сапдару споделя, че героите му не са герои, въпреки че отчаяно преследват щастието. Те нямат изключителни умения, междугалактически стремежи, но са по своему мъдри, те не са нито светци, нито дяволи и имат едно основно качество – те са хора. Които обичам. И са забавни.
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.
Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“.
„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.
Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът.
Официално изло
Коледното дърво пред Центъра "Рокфелер" в Ню Йорк тази година ще дойде от Уест Стокбридж, щата Масачузетс, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на съобщение от управата на Центъра "Рокфелер".
Обикновеният смърч ще бъде отсечен на 7 ноември и ще поеме на юг по 225-километровото трасе до Ню Йорк, където се очаква да пристигне в сърцето на Манхатън на 9 ноември. Запалването на коледните светлини на дървото ще се излъчва по телевизията на живо на 4 декември.
Коледното дърво пред Центъра "Рокфелер" е в центъра на коледните празнични събития в Ню Йорк от 30-те години на миналия век и привлича множество посетители всяка година. Тази година коледното дърво ще пристигне от Масачузетс за първи път от 1959 г., посочват от Центъра "Рокфелер".
За поредна година фестивалът Open Buzludzha свързва култура, история и природа в незабравимо изживяване в подножието на връх “Бузлуджа” и на едноименния монумент. Това каза арх. Дора Иванова, председател на фондация “Проект Бузлуджа”, които са организатори на събитието.
Фестивалът ще бъде от осми до 11 август и ще включва концерти, 3D мапинг шоу и богата дневна програма.
По думите и тази година фестивалът ще бъде различен и още по-вдъхновяващ. На поляната пред хижа Бузлуджа и в подножието на самия монумент гостите могат да очакват три дни и три нощи редица известни български и чуждестранни групи, сред които "Керана и космонавтите" и Cool Den, както и над 20 DJ-я. Ще има и тематични партита, допълват организаторите. Събитието ще е на три музикални сцени сред природата, като освен с това фестивалът се отличава и с богата дневна програма.
Във фестивалната игра
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с
Пиесата поставя темата за прекалената и невъзможната любов, казва директорът на Русенския театър Боян Иванов, който е и режисьор на постановката. Главната роля в пиесата играе актьорът Любо Нейков. Участват още Роберт Янакиев - гост, Ивайло Драганов и Милен Димитров. Партнира им младата актриса Дона Вълова. Сценографията и костюмите са на Петър Митев, а композитор е Пламен Мирчев-Мирона.
Премиерният спектакъл на русенския театър "Натюрморт със затлъстял племенник" гостува вече в Бургас, Сливен и в други градове в страната.